Opravy elektronek

Zde popíši, jak opravit nejčastější závady starých elektronek.

Mechanické závady

Zkorodované kolíky

bývají častou příčínou špatného doteku u všech typů elektronek, ale nejvíce tím trpí celoskleněné lampy s niklovými nebo ocelovými kolíky. Niklové nebo ocelové kolíčky oškrábeme zlomenou hranou lámacího nožíku nebo jehlovým pilníkem,
zlacené kolíky a pokovené kolíky čistíme Kontaktolem nebo přípravkem na leštění kovů.

Špatný spoj v kolíku

U bakelitových lamelových patic a patic typu T (řada Exx11) se následkem špatného pájeného spoje mezi lamelou a drátem, vedoucím z baňky, často stává, že elektronka se jeví zcela mrtvá. Nahřejeme páječkou spoj a odsávačkou odsajeme cín z lamely. Ostrým rydlem - trojhranným jehlovým pilníkem s nabroušenou špičkou oškrábeme ze stran drátek v otvoru i stěny otvoru v lamele a zase připájíme.

Baňka nedrží v patici

Baňku přilepíme epoxidovým lepidlem, např. Unilexem. Pokud má elektronka vnější stínění nástřikem žlutého kovu a spoj mezi vnějším stíněním a vývodem je nespolehlivý, opravíme ho takto: Po zalepení baňky do objímky drátek, objímající nad paticí spodek baňky, na jednom místě oškrábeme a zakápneme elektrovodivou barvou. Ta spojí vývodní drátek se stíněním.
 

Zhoršené vakuum

Lze opravit dvěma způsoby.

První metoda - nahřátí getru

Nad plamenem svíčky nebo plynovým hořákem opatrně nahříváme baňku elektronky v místě, kde je getrové zrcátko, na teplotu cca 100 až 300 °C. Potom elektronku změříme, a pokud zlepšení není dostatečné, nahríváme znovu. Elektronku držte v rukavicích, abyste se nespálili.

Druhá metoda - dlouhé žhavení a postupné zatězování

Elektronku, jejíž vakuum chceme zlepšit, dlouho, cca 50 hodin žhavíme jmenovitým napětím, bez napětí na ostatních elektrodách. Pak přivedeme na elektrody napětí o velikosti 1/2 provozních hodnot, a změnou Ug1 nastavíme 1/2 jmenovitého anodového proudu. Po několika hodinách anodové napětí a proud o trochu zvýšíme, až se po několika hodinách postupně dostaneme na jmenovité hodnoty. Elektronku změříme, a pokud se to zlepšilo, ale ještě vakuum není dobré, necháme elektronku zapnutou při jmenovitém zatížení 48 hodin a zase změříme. Podobným postupem lze o trochu zlepšit emisi slabých elektronek, pokud nejsou příliš opotřebené. Pomáhá to hlavně lampám, které byly nedostatečně zahořeny při výrobě.
 

Opotřebovaná katoda

Postup regenerace katody je složitější, takže ho popisuji v samostatném článku. Také doporučuji k přečtení článek Nahrazování a regenerace elektronek z časopisu Elektronik 12/1949.
 

Praskání, zvýšený šum a výboje

bývají někdy způsobeny zhoršeným vakuem a lampu léčíme výše uvedenou metodou. V některých případech to ale nepomůže. Silné praskání mohou také způsobovat zkorodované kolíky na patici nebo špatné spoje drátů, vedoucích z baňky, s lamelami či kolíky v bakelitové patce. Elektronku, která má jen mírně zvýšený šum, můžeme použít ve stupni, kde je signál již dosti silný, a šum nevadí. Silně šumící nebo sršící elektronku nezbyde než vyhodit.


Zpět na obsah Jeníčkových radiotechnických stránek

Zpět na domovskou stránku Petra Jeníčka

Stránku vytvořil Ing. Petr Jeníček. Poslední změna 8.12.2009.