Pěstování petúniíčervenofialová petúnie

Obsah dokumentu :

Popis rostliny, nároky na stanoviště

Postup pěstování

setí
přepichování
vysazení na konečné stanoviště
péče během růstu a kvetení
sklizeň semen

Popis některých odrůd

Superbissima
Radost
Touha
Nana
Fantasy

Popis rostliny, nároky na stanoviště

Petúnie je nenáročná jednoletá květina, zvláště vhodná k pěstování v truhlících a květináčích. Lze ji samozřejmě pěstovat i na záhonech. Potřebuje humózní půdu s dostatkem živin a vláhy. Nejlépe se jí daří na osluněném stanovišti, chráněném před větrem, ale lze je pěstovat i v oknech na severní návětrné straně domu. Na takovémto polostinném stanovišti samozřejmě rostou pomaleji. Truhlíky na návětrné straně doporučuji připevnit k okennímu rámu, jinak je vítr shodí.
Dospělé petúnie tvoří veliké bohatě kvetoucí trsy o výšce až 40 cm. Prodávají se v mnoha odrůdách, kvetoucích bíle, žlutě, růžově, červeně, modře a fialově. Také existují odrůdy s pruhovanými nebo žíhanými květy. Petúnie, pěstované na plně osluněném stanovišti mívají o trochu světlejší odstín květů, než stejné rostliny rostoucí ve stínu. Květiny, které vidíte na sáčku se semeny, byly pěstovány na plném slunci. Pokud chcete petúnie pěstovat na polostinném místě, vybírejte o něco světlejší barvu, než jakou nakonec žádáte. Stručný popis některých odrůd uvedu na konci článku.

Postup pěstování

Setí

Semena vysévám v únoru do misek od pomazánkového másla, naplněných nejlépe kupovaným "substrátem pro výsev". Pokud ho nemáte, použijte jemnou zem s nižším obsahem živin. Semena mívají dobrou klíčivost, takže není třeba jich set do jedné misky příliš mnoho (vyjma nekvalitních semen od Johnson Seeds). Přikryjeme je jen tenkou cca 3 mm tlustou vrstvou jemné půdy ("substrátu"), zalijeme a celou misku strčíme do igelitového sáčku. Ten neuzavíráme, ale necháme ho trochu pootevřený, tak aby uvnitř byl vlhký vzduch a zem nevysychala, ale nebylo tam příliš vlhko. Pokud se voda uvnitř sráží, hrozí plesnivění semen a malých rostlinek. Stálá vlhkost v sáčku dělá klíčícím semenům velmi dobře. V igelitu rostliny vyklíčí o několik dní dříve než bez něj, a klíčivost semen je vyšší. Oseté misky v sáčcích dáme do místnosti, kde je stále 18 - 20 °C.
Když malé rostlinky vylezou ze země, igelit sundáme a misky přemístíme mezi okna nebo k oknu. V návodu doporučují pro růst semenáčků 10-14°C, ale vím, že dobře vyrostou i v málo vytápěném pokoji, kde je 18°C.

Přepichování

Až rostlinky vytvoří první pár pravých listů, je třeba je rozsázet. Počínáme si opatrně, neboť jsou velmi křehké a mají slabé křehké kořínky. Jsou ale dosti vitální, takže pokud poškození není velké, zahojí ho a ujmou se. Sázíme je do malých květináčků nebo jogurtových kelímků o obsahu 1,5 až 2 dl. Do dna kelímků propálíme páječkou nebo žhavým železem dírky. Na dno kelímku nasypeme 0,5 cm písku nebo drobného štěrku jako drenáž. Tím předejdeme přemokření spodku země v kelímku při přelití, které by vedlo k hnití kořenů. Pokud zaléváme opatrně, přesně podle potřeby, není písek nutný. Sazeničky sázíme buď do "substrátu na výsev a množení", nebo do chudší směsi z výživné půdy (kompostu nebo "zahradního substrátu" z obchodu) s opotřebovanou zemí ze záhonu nebo z květináče, ve kterém loni rostly jiné rostliny. Dobré je, když byla loňská zem z květináčů přes zimu venku na dešti a sněhu, aby se z ní vymyly usazené soli. Poměr nové výživné půdy ku opotřebované je 1:1.
Kdybychom malé rostlinky zasázeli do příliš výživné země, špatně by kořenily a hnily by jim kořínky. Přesazené rostliny dáme mezi severní okna nebo do skleníku se stínicí rohoží. Nejméně týden nesmí čerstvě přesazené rostlinky přijít na prudké slunce, aby nezvadly. Při přesazování se vždy poškodí vlásečnicové kořínky, takže kořen by na slunci nedodal do natě dostatek vody. Rostlinky, které jsme při přesazování poškodili více, můžeme částečně zakrýt igelitem, aby byly ve vlhku. Tím předejdeme přílišnému odpařování vody a uvadnutí. Až po zakořenění je přendáme na osluněné místo.

Vysazení na konečné stanoviště

Od druhé poloviny května je můžeme přesazovat na konečné stanoviště do květináčů, truhlíků nebo záhonů. Normální petúnie potřebuje nejméně 1l květináč, raději však více. Malé odrůdy petúnií, jako je např. F1 hybrid Fantasy Mixed, vystačí i s 0,5l květináčem. Do 60 cm dlouhého truhlíku dáváme 3 rostliny. Nejlepší jsou samozavlažovací truhlíky a květináče s knoty. Do truhlíků petúnie sázíme do domácího kompostu, nebo do kupovaného "substrátu pro balkónové květiny" nebo "zahradnického substrátu". Můžeme přimísit několik mílo zrnek superfosfátu, fosfor urychluje kvetení. Dusíku bývá v kompostu nebo substrátu z počátku více než dost.

Péče během růstu a kvetení

Až se rostliny zakoření a začnou bujně růst, přihnojujeme je rozpuštěným umělým hnojivem, např. Floran nebo Kristalon. Když petúnie začnou hnát do výšky asi 15 cm, zastřihneme je, a ony se rozvětví. Vytvoří potom nižší širší keřík s mnoha květy. V červnu nebo začátkem července bujně rozkvetou. Celý červenec obvykle krásně kvetou. Doporučuji odstřihávat zvadlé květy, aby se rostlina nevyčerpávala tvorbou semen. Květy jsou nejkrásnější na živé rostlině, ale z velmi bujných petúnií např. odrůdy Superbissima nebo Radost můžete odstřihnout větvičku s květy a dát je do vázy. Petúnie Superbissima vydrží ve váze až týden, než zvadne.
Koncem července nebo v srpnu většina květů odkvete a rostlina vypadá jako několik dlouhých olistěných stonků s několika málo květy na konci. V tento okamžik doporučuji petúnii zastřihnout na délku 10-15 cm. Na stonku by mělo zůstat několik listů a nějaký zelený pupenec. Z pupenů znovu vyraší stonky s květy. Kdybychom zaváhali a čekali, až ze spodní části stonků opadají listy a stonky budou dole žlutě klackovité, petúnie bude obrážet mnohem hůře, neboť bude muset probouzet malé spící pupeny.
Pokud petúnie nezastřihneme, ony v září udělají semena a chcípnou. (proč by taky žily, když dosáhly svého cíle, že.) Pokud jsme je včas zastřihli, kvetou, dokud je nezničí první mráz.

Sklizeň semen

V srpnu nebo v září asi zjistíte, že jste zapomněli ustřihnout některé zvadlé květy a rostlina vytvořila zralé plody se semeny. Semena můžete sebrat a příští rok je opět zasít. Pokud jste měli vedle sebe všechny petúnie stejné, potomstvo bude mít pravděpodobně stejnou barvu jako rodiče. Jestli jste pěstovali petúnie různých odrůd, asi se zkříží a dostanete směs rostlin různých barev. Pokud chcete na určitá místa květiny určitých barev, a nechcete kupovat drahá semena značkových odrůd, zasejte v únoru směs, vypěstujte a přepíchejte do kelímků tak jsem popsal výše. V květnu je přesázejte nejdříve do 3/4 l květináčů a počkejte, až rozkvetou. Teprve potom je roztřídíte podle barev a vysadíte na definitivní stanoviště.

Popis některých odrůd

Petúnie hybridní Superbissima

kvete žíhanými květy, velkými jako dlaň. Podklad květu je bílý, a na něm jsou směrem od prostředku ke kraji barevné čárky a skvrny. Barva žíhání bývá růžová, červená, nebo modrá. Semena v sáčku tvoří směs, takže až po rozkvetení zjistíte, jakou barvou je která květina žíhaná. Tato odrůda bujně roste a tvoří tlusté tuhé stonky. Výška je do 40 cm. Pokud jste je zastříhli, udělá pěkný rozvětvený keřík. U této odrůdy kvůli bujnému vzrůstu nejvíce hrozí převržení truhlíků a květináčů vichřicí, je třeba je upevnit. Semena pěstuje SEMO s.r.o. Smržice, cena sáčku 25 Kč.

Petúnie hybridní F1 Radost

kvete velkými světle fialovými nebo červenými květy. Také bujně roste, výška 40 cm. Je to odrůda, která by měla dávat květy přibližně stejné barvy, semena jsou drahá - 49 Kč. Semena pěstuje MoravoSeed Mikulov.

Petúnie hybridní F1 Touha

kvete sytě tmavě rudými velkými květy až do červenofialová. To, po čem člověk touží, se mu obvykle jeví sytější, barevnější a krásnější, než to ve skutečnosti je. Tak proto se tato krásná květina jmenuje Touha. Bujně roste, výška 40 cm. Měla by dávat květy přibližně stejné barvy, cena semen 49 Kč, semena pěstuje MoravoSeed Mikulov.

Petúnie hybridní NANA

Je to směs semen rostlin, kvetoucích různými barvami - bílá, žlutá, růžová, červená, modrá, světle fialová. Květy jsou středně velké, stonky dorůstají 40 cm, ale jsou tenčí, než u předchozích odrůd. Nana znamená sice latinsky malá, miniaturní, ale přitom tato petunie dorůstá normální velikosti. Domnívám se, že pěstitel ji pojmenoval podle prostitutky Nany ze slavného románu od Emila Zoly. Prostě hříšně krásná dáma. Semena stála 15 Kč a pěstuje je SEMO s.r.o. Smržice.

Petúnie hybridní F1 Fantasy Mixed

Směs různobarevných malých petúnií. Tvoří mnoho něžných malých kvítků v barvách bílé, růžové, červené, zřídka i modré. Dorůstá výšky 25 cm a šíře 20-25 cm. K pěstování zcela stačí 1/2 l samozavlažovací květináč ze 2 misek od rostlinných másel, v nouzi vykvete i ve 2 dl jogurtovém kelímku. Semena pěstuje anglická firma Johnson Seeds, a lze je koupit např. ve Vaňkově semenářství v Praze Holešovicích na Bubenském nábřeží. V sáčku je 75semen, což je méně než dávají čeští pěstitelé, a jejich klíčivost je výrazně menší. Cena sáčku 36 Kč. Pro amatérského pěstitele jeden sáček bohatě stačí, ale profesionálům doporučuji pátrat po lepším pěstiteli těchto semen.
  


Zpět na domovskou stránku Petra Jeníčka

Stránku vytvořil Ing. Petr Jeníček. Případné dotazy posílejte na adresu pjenicek@seznam.cz
Stránka byla naposledy změněna 27.8.2001